Prezent na urodziny, który dajemy dziecku, różni się od tych, którymi obdarowujemy dorosłych. Szczególnie ważnym prezentem jest ten kupowany z okazji pierwszych urodzin. Często trudny do zapamiętania dla dziecka w przyszłości, lecz mający wartość dla jego rozwoju. W internecie nie brakuje pomysłów na to, co kupić dziecku na pierwsze urodziny.

Prezent dla bliźniaków to większy problem?

Problem pojawia się wtedy, gdy zamiast jednego dziecka jest ich dwoje i to w tym samym wieku! Prezent dla bliźniaków może, lecz nie musi być problemem. Często popełnianym błędem jest zakup jednej zabawki dla obu dzieci. O ile jest to większy prezent, jak na przykład mata edukacyjna, to nie ma problemu. Jednak częściej są to te same prezenty, które dalibyśmy jednemu dziecku. Specyfika pierwszego roku wiąże się z tym, że zabawki powinny być do wieku dziecka dopasowane, dlatego warto zwracać uwagę na informacje, które podają ich producenci. Kiedy też kupujemy dla dzieci prezenty, szczególnie jeśli chodzi o prezent dla bliźniaków, to pamiętajmy o tym, by potraktować dzieci równo.

To wiąże się z zakupem nawet dwóch, takich samych zabawek. Nie ma w tym nic złego – dzieci o różne mogłyby być wzajemnie zazdrosne. Nawet jeśli nie nastąpiłoby to świadomie w wieku pierwszego roku, to już niedługo potem. Dlatego zakup zabawek, które uznamy za rozwojowe dla dziecka, a następnie oznaczenie go dodatkowo, by dzieci nie kłóciły się które jest czyje – to dobry pomysł. W tym pomogą nam grawerowane prezenty, na których są imiona dzieci. Coraz częściej prezent dla dziecka na pierwsze urodziny to rodzaj pamiątki, np. drewniana tabliczka z imionami dziecka do zawieszenia nad łóżeczkiem.